☰ menü
×
SELF DEFANS

Çocuklarınızı Aikido’ya Yönlendirmek İçin En İyi 10 Neden

Ocak 6, 2019 / Aikido

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak amacıyla Aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir.

Peki o zaman neden “Aikido” çocuklar için ideal bir spor dalıdır? Hayatlarına ne katar?

  1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir ? Aikido ile igilileniyorsanız, durup dururken kavga başlatmazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları günümüzün kaçınılmaz sendromu haline gelen “Power Ranger” tarzı özenti içeren dizi ve oyunlardan; dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar.
  2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.
  3. Aikido pratik bir şekilde kendini dış tehlikelerden korumayı öğretir.
  4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı kazandırır. Dünyaya uyumla bakılması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.
  5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.
  6. Aikido çocuğa okulda derslerinde yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay özümsenmesini, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.
  7. Başka sporlarda da başarılı olunmasına yardım eder.
  8. Herkes “Aikido” yapabilir, Aikido atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır.Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?
  9. Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy ve yaş gibi özellikler önemli değildir.
  10. Aikido çocukları yorar. Böylelikle akşamları erken yatarlar. Eminiz ki; bu özellik pek çok ebeveynin şimdiden hoşuna gitmiştir. Peter Bernath

Bir cevap yazın