☰ menü
×
SELF DEFANS

Doğan Başa Kimdir?


Doğan BAŞA kimdir?
1960 doğumlu olan ve o yıllarda Türkiye’ye ilk gelen uzak doğu sporlarından Judo ile tanışan Doğan Başa’nın bu sporla tanışmasına; yine 1960 yılının 2.yarısından itibaren, Kocaeli/İzmit iline yeni gelmiş olan bu spora; dönemin ilk Judocu’larından sayılan, abisi İsmail Başa’nın başlaması vesile olmuştur. Ancak o dönemde çocuk grubunun bulunmaması sıkı ve yoğun çalışmalar yapmasını engellemiştir. Fakat daha sonraki yıllarda sistemli çalışmalarada başlamıştır. Judo ile tanışmasının daha sonrasında da, onunla yakın bağı olan Jiu Jitsu ile tanışıp kaynaşmış ve ilerleyen yılarda da, Judo sporunun ardından ülkemize gelen, Karete Do ile buluşmuştur. Savaş sporları ile ilgilenen bir ailenin mensubu olmasının katkısı ve o ruh hali ile bu 3 ayrı branşada ilgisi devam ederken…, 1970’li yıllarda Aikido adını duyduğunda ve hakkında bilgi edinip de, gördüğünde çok etkilenmiş; akabinde derhal çalışmalarına başlamıştır.
O dönemde, amatörce ve özellikle günümüzde de çalışılan sadece birkaç önemli teknikten ibaret kendi çalışmalarının, sadece kendi çevresinde değilde…, bir,iki savaş sanatları hocasının(Ahmet Berkol Öktem ve arkadaşları gibi) Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde’ de özveri ile detaylı ve ustaca çalışıldığını öğrenince; bu mordern sanata, öğretiye olan ilgisi dahada çok artmıştır.
Çocuk sayılacak yaşlardan itibaren bu emsalsiz savaş sproları ile büyüyüp, yetişen ve gelişen hocamız; ayrıca başta Taekwondo ve Kick Boxing olmak üzere diğer savaş sporları ve değişik stiller hakkında da yıllarca çalışmalar ve araştırmalar, incelemeler yapmıştır. Bir ‘Bushi’ gibi çalışmalarına devam etmektedir.
1983 yılında sensei Kenji Kumagai’nin eğitimi ve öğretimi ile açılan yeni dönemde, Aikido sistemli bir şekilde gelişmeye başlamıştır. İşte tam bu dönemde, Doğan Başa’nın; özellikle Judo’da ki müsabıklık zamanlarının olması, ardından yoğun antrönör ve hakemlik süreçleri, kurslar ve seminerler; ister,istemez ilk çalışmalara katılımını aksatmıştır. Fakat hoca 1980’li yılların ortalarında, sistemli Aikido çalışmalarına da katılmış ve hemen ilk dönemin ardından gelişimini hızla sürdürmeye devam etmiştir. Bu arada kendisinden önce (1.dönemde) yükselme seviyesini yakalamış ve yükselmiş birbirinden değerli hocaların bir çoğu ile de çalışmalar yapmış onların programlarına iştirak etmiş ve kendilerinden yüksek fayda sağlamıştır. O dönemlerde İstanbul Spor Merkezi ve Simtel adı ile anılan bir dojoda, kalabalık olmayan bazı gruplara özel Aikido dersleri veren hocamız daha sonraki bir dönemde 3ayrı üniversite bünyesinde oluşan özel taleplere de cevap vermiştir.
Bütün bu yoğun çalışmalarını Judo’nun da yoğunlu arasında yapmaya çalışan Doğan hoca; Judo hakemi olarak 6 adet uluslar arası karşılaşma, 12adet Türkiye Şampiyonası ve 100’lerce bölge ve il turnuvasına imza atıp.., 6.5 sene Demirspor Judo Klubü ve 6 sene ÜTİ Judo İhtisas Klubünün antrönörlüklerini yürütmüştür. Ama Aikido çalışmalarına da hep yer vermiş, hiç ihmal etmemiştir. Çünkü Aikido’nun onun yaşamında özel bir yeri vardır.
Doğan hoca, başta sensei Gaku Homma ve sensei Kenji Kumagai olmak üzere Japon hocaların seminerlerini aksatmadan sürdürmüş; şu anda başında olduğu SAMURAİ BAŞA DOJO daki çalışmalarınıda haftanın 4 günü, ve 2 ayrı klüp bünyesinde (çocuk ve büyük Aikido) ve ( çocuk Judo) olarak düzenli bir şekilde devam ettirmektedir.
Hocanın özel Kick Box ve Self Defance dersleri olmakla birlikte; 2005 yılının ortasına kadarda 2.5 sene müddetle My Fitness Palmiye isimli bir Gym salonunda haftada 4 seans Aikido eğitimi (büyük ve çocuk) vermiştir.
Ayrıca, muhtelif şirketler ve özel mühesseselerde de; dönem, dönem Aikido eğitimi vermektedir.
Bir dönem Aikido Federasyonu Organizasyon Komite üyesi olarak ve yine bir dönem Türkiye Aikidosunun ilk başladığı yer olan, Samurai Budokwai Dojo Aikido Yürütme Kurulu As Başkanı olarak da görev yapan DOĞAN BAŞA’nın spora ve uzak doğu sporlarına olan ilgisinin yanı sıra asıl işi, mesleği; profesyonel sigortacılıktır. Sigortacı olarakta özel yetiştirilmiş olan ve görev yaptığı sigorta şirketinde yönetim kadrosunda iken, özel sebeple ayrılıp kendi sigorta acentelik şirketini kuran sensei, 24 yıldır İstanbul’un Kadıköy ilçesinde profesyonel sigortacılık faaliyetini de sürdürmektedir. Yaklaşık 31 yıldır bu mesleğin içinde olan Doğan Başa evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.